Yhdistys

Päivitetty 20.10.2017

mly-logo_COLOR2 (1)

 

Merenkurkun Lintutieteellinen Yhdistys r.y. perustettiin vuonna 1979 alueen lintuharrastajien ja -tutkijoiden yhdyssiteeksi. Yhdistyksen tarkoituksena on ohjata lintuharrastusta ja lintujen havainnointitoimintaa, edistää alueen linnuston tuntemista ja tutkimista sekä lintujen ja luonnon suojelua.

Yhdistyksen jäseneksi voi liittyä BirdLife Suomen nettisivuilta löytyvällä lomakkeella. Jäsenmaksu vuodelle 2017 on 30 €/aikuiset, 10 €/alle 20-vuotiaat ja perheenjäsen puoleen hintaan. Kannatusjäsenmaksu 40 euroa. Norrskärin asemamaksu on 25 €/vuosi (koskee siis vain Norrskärillä retkeileviä)

Yhdistyksen tiliyhteys Norrskärin asemamaksujen ja linnunruokayhteistilausten yhteydessä: (tilinumero IBAN-muodossa)  FI6380002606657350.

Yhdistys julkaisee SIIPIPEILI-lehteä, joka toimitetaan jäsenmaksua vastaan. Irtonumeroita voi tilata myyntivastaavalta.

 

 

Yhdistyksen osoite:

Merenkurkun Lintutieteellinen Yhdistys r.y.

Poikkikuja 6 B 4

65100 Vaasa

Finland

Yhdistyksen sähköpostiosoite on: mly(at)birdlife.fi


birdlife_logo
 

Merenkurkun Lintutieteellinen yhdistys r.y. on BirdLife Suomen jäsenyhdistys.

fb-logo

 

MLY on nykyään myös facebookissa!

 

 

Hallitus 2017
Puheenjohtaja Heikki Vainio Vaasa  0442711844 heikki.vainio(at)elisanet.fi
Varapuheenjohtaja Pertti Malinen Vaasa 0505858432 pertti.malinen(at)netikka.fi
Taloudenhoitaja Anne Paadar Vähäkyrö 0503514551 anne.paadar(at)gmail.com
Sihteeri Hanna-Kaisa Mikkola Vaasa 0408451412 hanna.mikkola(at)gmail.com
Jäsen Juha Pikkarainen Mustasaari 0445498313 Hylsysoppa(a)wippies.com
Jäsen Ariel Ahlblad Vaasa  0442840534 ati_97(a)windowslive.com
Jäsen Harry Seppälä Vaasa 0405066003 harry.seppala(at)netikka.fi
Varajäsen Aila Haapala Vaasa 0407611042
Varajäsen Orvokki Hakala Vaasa 0407485593 orvokki.hakala(at)gmail.com
Toimihenkilöt 2017
Aluevastaava Harry Seppälä Vaasa 0405066003 harry.seppala(at)netikka.fi
Jäsensihteeri Anne Paadar Vähäkyrö 0503514551 anne.paadar(at)gmail.com
BirdLife-edustaja Anne Paadar Vähäkyrö 0503514551 anne.paadar(at)gmail.com
BirdLife-edustaja Pertti Malinen Vaasa 0505858432 pertti.malinen(at)netikka.fi
Arkisto ja myyntituotteet Jere Topp Vaasa 0449814583 jere.topp(at)netikka.fi
Retkikummi Joel Karvonen Vaasa joel.karvonen(at)gmail.com
Retkikummi Kari Kuokkanen Vaasa 0405489521 kariv.kuokkanen(at)gmail.com
Linnustonsuojeluasiat Juhani Koivusaari Vaasa 0400881349 juhani.koivusaari(at)netikka.fi
IBA-vastaava Joel Karvonen Vaasa joel.karvonen(at)gmail.com
Petolintuvastaava Aarne Lahti Vaasa 0505117513 aarne.lahti(at)netikka.fi
Projektilajivastaava Harry Seppälä Vaasa 0405066003 harry.seppala(at)netikka.fi
Webmaster Arto Keskinen Espoo 0504867556 artok99(at)hotmail.com
Webmaster Jouni Kannonlahti Vaasa 0505240551 jka2799(at)gmail.com
Rallivastaava Harry Seppälä Vaasa 0405066003 harry.seppala(at)netikka.fi
Tiira-yhdistyskäyttäjät
pääkäyttäjä Harry Seppälä Vaasa 0405066003 harry.seppala(at)netikka.fi
pääkäyttäjä Jouni Kannonlahti Vaasa 0505240551 jka2799(at)gmail.com
pääkäyttäjä Aarne Lahti Vaasa 0505117513 aarne.lahti(at)netikka.fi
pääkäyttäjä Jere Topp Vaasa 0449814583 jere.topp(at)netikka.fi
pääkäyttäjä Heikki Vainio Vaasa 0442711844 heikki.vainio(at)elisanet.fi
pääkäyttäjä Joel Karvonen Vaasa joel.karvonen(at)gmail.com
OA:n alueen osalta Jan Hägg Pietarsaari 0505260952 janhagg71(at)gmail.com
ONK:n alueen osalta Allan Stenmark Vöyri  0503254801 allan.stenmark(at)gmail.com
Norrskärin asematoimikunta
Asemanhoitaja Jouni Kannonlahti Laihia 0505240551 jka2799(at)gmail.com
Jäsen Tomas Lövdahl Tromssa 0504118910 tlovdahl88(at)hotmail.com
Jäsen Joel Karvonen Vaasa joel.karvonen(at)gmail.com
Jäsen Esko Muurimäki Vaasa 0405114746 eskomuurimaki(at)netti.fi
Jäsen Matti Maskulin Vaasa 0503775851 matti.maskulin(at)gmail.com
Jäsen Pertti Malinen Vaasa 0505858432 pertti.malinen(at)netikka.fi
Alueharvinaisuuskomitea
Puheenjohtaja Aarne Lahti Vaasa 0505117513 aarne.lahti(at)netikka.fi
Jäsen Arto Keskinen Espoo 0504867556 artok99(at)hotmail.com
Jäsen Tomas Klemets  Vöyri 0505818058 tomas.klemets(at)gmail.com
Jäsen Tuomas Lukkarinen Helsinki tuomas.lukkarinen(at)nls.fi
Jäsen Tuukka Pahtamaa Oulu 0442553460 tuukkapa(at)hotmail.com
Jäsen Harry Seppälä Vaasa 0405066003 harry.seppala(at)netikka.fi
Jäsen Jan Nyman Vaasa 0503773931 jan.nyman(at)vaasa.fi
Jäsen Jani Vastamäki Vesilahti 0400917292 janivast(at)gmail.com
Jäsen Ari Veijalainen 0407556506 1963ave(at)gmail.com
Siipipeili-lehden toimitus
Päätoimittaja Tuomo Väänänen Helsinki 0503307949 tuomo.vaananen(at)reaktori.net
Toimittaja Anne Paadar Vähäkyrö 0503514551 anne.paadar(at)gmail.com
Toimittaja Jouni Kannonlahti Vaasa 0505240551 jka2799(at)gmail.com
Toimittaja Jere Topp Vaasa 0449814583 jere.topp(at)netikka.fi
Toimittaja Roland Lillkåla Vaasa 0505956240 roland.lillkala(at)gmail.com